معرفی کتاب «فاطمة الزهراء بهجة قلب المصطفی»

چکیده: کتاب «فاطمة الزهراء بهجة قلب المصطفی» اثر احمد رحمانی همدانی به زبان عربی نوشته شده و به زندگی، احوال و فضایل حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌پردازد

.


رهروان ولایت ـ کتاب «فاطمة الزهراء بهجة قلب المصطفی» اثر احمد رحمانی همدانی به زبان عربی نوشته شده و به زندگی، احوال و فضایل حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌پردازد.
استاد احمد رحمانی در سال 1314ش در اطراف همدان چشم به جهان گشود. وی از دوره نوجوانی به تحصیل علوم حوزوی در همدان پرداخت. ایشان در سال 1344ش پس از سال‌ها تحصیل در علوم دینی به تهران مهاجرت کرد. تبلیغ، تدریس علوم دینی و تربیت شاگردان و تألیف کتب مذهبی مهم‌ترین فعالیت‌های استاد رحمانی همدانی در تهران بود.[1] وی سرانجام در ایام فاطمیه سال 1383ش چشم از جهان فانی فرو بست و به دیار باقی شتافت.

روش مولف
کتاب «فاطمة الزهراء بهجة قلب المصطفی» معروف‌ترین اثر استاد رحمانی همدانی است که به زندگانى و فضائل حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) پرداخته است. مولف در این کتاب از روش روایی استفاده کرده است و در آن به تحلیل وقایع و حوادث نمی‌پردازد. بهره مندی مولف از کتب روایی شیعیان و اهل سنت در این اثر علاوه بر این‌که نشان‌دهنده اشراف مولف بر این روایات است، کتاب را هم به یک دایره المعارف حدیثی درخور توجه تبدیل نموده است.   

محتواى كتاب‏
مولف مطالب خود را در 41 فصل ساماندهی نموده است که در مقدمه، مختصری از مقام حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) نزد فرزندانش مطالبی را نقل می‌کند.
فصل اول کتاب به مقام و منزل حضرت نزد نویسندگان و محققان و فصل دوم و سوم به فضایل مشترک حضرت با دیگر معصومین در قرآن و روایات اختصاص‌ یافته است.
فصل چهارم تا هشتم به مقامات، فضایل و کرامات حضرت در منابع شیعه پرداخته‌ شده است.
فصل نهم تا یازدهم به جایگاه حضرت نزد پروردگار، پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و امیر المومنین(علیه‌السلام) اشاره دارد.
فصل دوازدهم و سیزدهم شامل فضایل حضرت خدیجه(سلام‌الله‌علیها) و روابط حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) با مادر گرامی‌شان است.
فصل‌های چهاردهم تا نوزدهم چگونگی ولادت، نام‌ها، کنیه‌ها‌، القاب، اذکار و ادعیه و مکارم اخلاق حضرت را در بر دارد.
فصل بیستم و بیست و یکم فرمایشات، سخنان و اشعار منتسب به ایشان را نقل کرده است.
فصل بیست و دوم و بیست و سوم به یاری امیرالمومنین(علیه‌السلام) و خطبه فدک اختصاص دارد.
فصل‌های بیست و چهارم تا بیست هفتم به انگیزه حضرت در ایراد خطبه فدک، موضوع و محورهای آن، هم‌چنین اسناد و کلام بزرگان درباره این خطبه می‌پردازد.
فصل‌های بیست و هشتم تا سی و یکم به هجرت حضرت از مکه به مدینه، ازدواج، همسرداری و اموال و صدقات اختصاص دارد.
فصل‌های سی و دوم تا سی و ششم به مدت زندگانی حضرت بعد از پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) ستم‌هایی که بر ایشان روا شد، علت و کیفیت شهادت، زیارت و مصیبت‌های حضرت در اشعار اشاره دارد.
فصل‌های سی و هفتم تا چهلم هم به مقام و منزلت حضرت در روز قیامت، فرزندان، ذریه و خادمه حضرت می‌پردازد.
فصل چهل و یکم  فهرستی از کتاب‌های نوشته‌ شده درباره حضرت ارائه داده است.

وضعیت کتاب
این کتاب بارها به چاپ رسیده که یکی از معروف‌ترین چاپ‌های آن به همت انتشارات منیر تهران در سال1378ش بوده است.  این کتاب دو بار ترجمه‌ شده اولی با عنوان فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) شادمانى دل پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) به قلم سید حسن افتخار زاده‏ که توسط دفتر تحقیقات و انتشارات بدر تهران منتشر شد و دیگری ترجمه مهدی جعفری با عنوان فطمه زهرا سرور دل پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) است که مرکز فرهنگی انتشارات منیر تهران آن را به چاپ رسانده است.

--------------------------------

پی‌نوشت
[1].
گنجینه دانشمندان، محمد شریف رازی، کتاب فروشی اسلامیه، 1352ش، ج9، ص162-161.

 
مطالب مرتبط :
:: معرفی کتاب «بیت الاحزان»
:: معرفی کتاب «فاطمة الزهراء بهجة قلب المصطفی»


برچسب ها : حضرت فاطمه (س) ,  حضرت ژهرا (س) ,  کتاب حضرت فاطمه (س) ,  کتاب مذهبی , 

نوشته شده در جمعه 21 فروردین 1394 ساعت 07:56 ق.ظ | آخرین ویرایش در شنبه 22 فروردین 1394 ساعت 09:08 ق.ظ